
Narzędzia i usługi
- Konsultacje z mieszkańcami
- › Aktualności
- › Podatki
- › Gospodarka komunalna
- › Ochrona środowiska
- › Oświata
- DOTACJA Z BUDŻETU GMINY
- › GOSPODARKA PRZESTRZENNA
- GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
- Raport o stanie gminy bełchatów
- Inwestycje gminne
- Zamówienia publiczne
- Organizacje pozarządowe i wolontariat
- Zarządzanie kryzysowe
- UNIA EUROPEJSKA
- › GKRPA
- Unia Europejska Fundusz Spójności
- Galeria zdjęć
- WFOŚiGW w Łodzi
- Ankiety i formularze
- Czyste powietrze
- Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- Patronat honorowy
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Narodowy Spis Powszechny
- Deklaracja dostępności
- Cyberbezpieczeństwo - Baza wiedzy
Komunikaty
Już coraz mniej czasu na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
- 08-04-2022
Już coraz mniej czasu pozostało na złożenie obowiązkowej deklaracji dotyczącej wykorzystywanych źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Termin składania deklaracji to 30 czerwca 2022 roku.
Deklarację można złożyć na kilka sposóbów. Najprościej będzie zrobić to elektronicznie na http://www.ceeb.gov.pl . Deklarację można również wypełnić w wersji papierowej i dostarczyć do Urzędu Gminy Bełchatów osobiście lub drogą pocztową, a nasi urzędnicy wprowadzą ją do systemu CEEB. Formularze do pobrania dostępne są na naszej stronie internetowej http://www.ugbelchatow.pl/PL/3223/542/DRUKI_-_REFERAT_GOSPODARKI_NIERUCHOMOSCIAMI_I_OCHRONY_SRODOWISKA/k/
Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2022
- 04-04-2022
”EKO-REGION” sp. z o. o. uprzejmie informuje, że w dniach 21.04 – 28.04.2022 r. od godziny 6.00 na terenie Gminy Bełchatów odbędzie się bezpłatny odbiór odpadów wielkogabarytowych od właścicieli prywatnych posesji. Odpady będą odbierane według załączonego harmonogramu:
Uchwała ws pomocy Ukraińcom
- 31-03-2022
Rada Gminy Bełchatów jednomyślnie przyjęła dziś uchwałę, w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terenu Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
Dzięki jej podjęciu, jeśli zajdzie taka potrzeba, samorząd w ramach własnych środków budżetowych będzie mógł zapewnić uchodźcom, zakwaterowanym w obiektach należących do gminy, pomoc m.in. w zakresie zapewnienia wyżywienia i zakupów żywności, zakupu leków, czy zaopatrzeniu w niezbędne środki czystości. Zapisy uchwały dają też zielone światło dla działań, związanych z ewentualnym przystosowaniem gminnych obiektów do potrzeb, które będą konsekwencją zakwaterowania tam uchodźców (np. budowy łazienek z prysznicami, toalet itp.).
Obecnie na terenie Gminy Bełchatów przebywa około 350 uchodźców z Ukrainy, ulokowanych decyzją wojewody w Hotelu Wodnik w Słoku i na terenie ośrodka Wawrzkowizna. Poza tym 71 osób przebywa w domach mieszkańców naszej gminy. Gmina Bełchatów przygotowała 20 miejsc dla uchodźców w Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów w Zdzieszulicach Dolnych i w każdej chwili mogą tam trafić Ukraińcy, skierowani przez służby wojewody. Ponadto dodatkowa pula miejsc przygotowana zostanie przez gminę także w OSP Dobrzelów.
Godziny otwarcia Gminnych Punktów Zbiórki Darów dla Ukraińców
- 31-03-2022
Informujemy, że na terenie Gminy Bełchatów działają dwa punktu zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy.
- Gminny Punkt Zbiórki Darów dla Ukraińców w Zdzieszulicach Dolnych (filia CKiS - Zdzieszulice Dolne 20A) czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
- Gminny Punkt Zbiórki Darów dla Ukraińców w Kurnosie Drugim (siedziba OSP Kurnos Drugi) czynny jest codziennie w godz. 16-18.
Komunikat
- 30-03-2022
Zgodnie z Rozporządzeniem nr 14/2022 Wojewody Łódzkiego z dn. 23.03.2022r. uchylające rozporządzanie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na terenie Województwa Łódzkiego, w związku z występowaniem choroby zakaźnej zjadliwej grypy ptaków (HPAI) Wójt Gminy Bełchatów informuje, iż od dnia 23.03.2022 r. zostały zniesione wszystkie nakazy i zakazy związane z utrzymywaniem i handlem drobiu.
Znosi się zakaz:
1. utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu;
2. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.
Znosi się nakaz:
1. utrzymywanie drobiu w zamknięciu;
2. informowanie właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii o wszelkich przemieszczeniach drobiu.
1. utrzymywanie drobiu w zamknięciu;
2. informowanie właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii o wszelkich przemieszczeniach drobiu.
Znosi się zakaz:
1. utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu;
2. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.
Punkt konsultacyjny i gminny telefon zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin
- 28-03-2022
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypomina, że osoby uzależnione oraz ich rodziny mogą korzystać ze wsparcia Punktu Konsultacyjnego. Mieści się on w budynku Urzędu Gminy Bełchatów, ul. Kościuszki 13 w pok. 8a.
Punkt Konsultacyjny pełni dyżur w każdy poniedziałek w godz. 15:30-16:30, a w ostatni poniedziałek miesiąca w godz. 15.30 - 17.30.
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się bezpośrednio do punktu lub wcześniej skontaktować się i umówić telefonicznie pod nr tel. 505 766 625.
W celu zwiększenia wsparcia dla mieszkańców Gminy Bełchatów dotkniętych problemem uzależnień, uruchomiliśmy również Gminny Telefon Zaufania dla osób z problemami uzależnień i przemocy w rodzinie. Czynny jest on od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Wystarczy zadzwonić na nr tel. 505 766 625
Pomoc w wypełnieniu wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników z terenu Gminy Bełchatów
- 24-03-2022
Rolnicy z terenu Gminy Bełchatów mogą liczyć na pomoc przy wypełnianiu wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. W przygotowaniu wniosków pomoże im Jarosław Janaszewski, Radny rady Powiatu Bełchatowskiego i wieloletni kierownik bełchatowskiego biura ARiMR. Żeby skorzystać z tego wsparcia, wystarczy przyjść na jedno ze spotkań, które w kwietniu odbywać się będą w filach Centrum kultury i Sportu Gminy Bełchatów, a w przypadku Łękawy w budynku szkoły.
Oto harmonogram spotkań:
- poniedziałek, 4. kwietnia 2022 roku, godz. 15-18 - Filia CKiS w Augustynowie
- wtorek, 5. kwietnia 2022 roku, godz. 15-18 - Filia CKiS w Zawadach
- środa, 6. kwietnia 2022 roku, godz. 15 -18 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie
- czwartek, 7. kwietnia 2022 roku, godz. 15-18 - Filia CKiS w Augustynowie
- piątek, 8. kwietnia 2022 roku, godz. 15 -18 - Filia CKiS w Kurnosie Drugim
- poniedziałek, 11. kwietnia 2022 roku, godz. 15-18 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie.
Od 1 stycznia zmieniają się granice Gminy Bełchatów. To szansa na rozwój gminy i całego regionu
- 29-12-2021
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2022 roku, do Gminy Bełchatów, zostanie włączony obszar obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina, o powierzchni 2061,59 ha, znajdujący się obecnie w granicach Gminy Kleszczów. Jeszcze we wrześniu wniosek o taką właśnie korektę granic, złożył Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński.
Więcej o wniosku Wojewody Łódzkiego czytaj http://www.ugbelchatow.pl/PL/3016/1003/Wojewoda_wnioskuje_o_zmiane_granic_gminy_Kleszczow__23_wrzesnia_rusza_konsultacje/k/
Dziś o genezie wniosku o zmianę granic oraz o skutkach tej decyzji podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej mówili Poseł Małgorzata Janowska, Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, Burmistrz Miasta i Gminy Zelów Tomasz Jachymek oraz Karol Kostrzewa, szef Biura Poselskiego Małgorzaty Janowskiej.
- Prawie trzy lata temu złożyliśmy wniosek o zmianę granic Gminy Bełchatów - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Wówczas, mimo wysokiej oceny merytorycznej dla samej przygotowanej przez nas dokumentacji, nie przyniosło to rezultatu. Jednak ale nasz wniosek nie pozostal bez echa. Pani Poseł Małgorzata Janowska walczyła o to, by o tej sprawie nie zapomniano. Dziś możemy podziękować jej za wytrwałość i za to, że tego projektu nie zarzuciła. Pragnę zaznaczyć, że nawet po zmianie granic Gmina Kleszczów pozostanie najbogatszym samorządem w Polsce, daleko w tyle pozostawiając inne gminy. Chce też podkreślić, że środki, które zostaną przetransferowane do Gminy Bełchatów, będą bardzo dobrze spożytkowane dla dobra całego powiatu bełchatowskiego. Walczyliśmy o rozwój dla wszystkich mieszkańców powiatu, a szczególnie dla gmin biedniejszych, słabiej rozwiniętych, takich, które postrzebują wsparcia - mówi Wójt Gminy Bełchatów.
Publikacja rozporządzenia w sprawie zmiany granic to również powód do dumy dla Poseł Małgorzaty Janowskiej. Nie kryje ona satysfakcji i tego, że spodziewa się, iż wiele gmin skorzysta na tym fakcie.
- Bardzo się cieszę, że ta zmiana granic nastąpiła - mówi Małgorzata Janowska. - Dzięki niej poszczególne gminy powiatu będą mogły się rozwijać, będą mogły być realizowane nowe inwestycje, na które mieszkańcy długo już czekają. W 2018 roku właśnie z rozmów z mieszkańcami powiatu bełchatowskiego zrodził się pomysł, który zaowocował pierwszym wnioskiem o zmianę granic, tym złożonym w 2019 roku. Wówczas wniosek był doskonale umotywowany, ale Rada Ministrów dała jeszcze szansę gminie Kleszczów na to, by wsparła inne samorządy. Niestety, pomoc ta okazała się zbyt skromna. Nieco ponad 12 mln zł do podziału na 14 samorządów to pula, która zupełnie mija się z oczekiwaniami gmin. Teraz, po szerokich konsultacjach, premier podjął decyzję, dzięki której pomoc dla biedniejszych samorządów będzie mogła właściwie funkcjonować - podkreśla Małgorzata Janowska.
- Pieniądze przesunięte z gminy Kleszczów do gminy Bełchatów, będą mogły wesprzeć w praktyce cały powiat - zaznacza Karol Kostrzewa, dyrektor biura posłanki i, jak się okazuje, pomysłodawca opracowania wniosku o zmianę granic gminy Kleszczów. - Zmiana granic została pomyślana tak, by powodowała jak najmniej uciążliwości dla mieszkańców. To kamień milowy w rozwoju infrastruktury okolicznych gmin - wskazuje.
Podczas konferencji prasowej wielokrotnie przewijał się wątek związany z tym, że rozporządzenie, podpisane przez Przemiera Mateusza Morawieckiego, daje szansę na rozwój wszystkim gminom powiatu bełchatowskiego. Samorządowcem, który od poczatku wspierał projekt zmiany granic, jest Tomasz Jachymek, burmistrz Zelowa.
- Chciałbym pogratulować pani poseł Małgorzacie Janowskiej i wójtowi Konradowi Kocowi wytrwałości samorządowej i politycznej, determinacji, jaką wykazali się podczas zabiegów o wdrożenie zmiany granic - mówi Tomasz Jachymek. - Gmina Kleszczów przekazywała nieduże środki na wsparcie gmin powiatu bełchatowskiego. Gmina Zelów otrzymywała nieco niespełna 800 tys. zł, przy budżecie ponad 70 mln zł. To kropla w morzu potrzeb. Po zmianie granic, dzięki funduszowi uruchomionemu przez Gminę Bełchatów, ta pomoc będzie dużo wyższa. Mogę tylko żałować, że inni samorządowcy z terenu naszego powiatu od początku nie wsparli tych starań, dzięki którym nasz region będzie miał szansę na równomierny rozwój - wskazuje burmistrz Zelowa.
To, że inni samorządowcy z terenu powiatu bełchatowskiego nie opowiedzieli się wprost za wnioskiem o zmianę granic, nie oznacza teraz, że nie mogą oni liczyć na pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego, który w przyszłym roku zostanie utworzony w ramach środków przekazanych do gminy Bełchatów w wyniku zmiany granic.
- Na początku stycznia chcielibyśmy usiąść do rozmów z samorządowcami sąsiednich gmin z naszego powiatu, by przedyskutować, na jakiej zasadzie powinien działać fundusz - mówi Konrad Koc. - Chcielibyśmy, żeby algorytm podziału środków brał pod uwagę różne kwestie, np. liczbę mieszkańców, dochód per capita, bezrobocie, stopień rozbudowy infrastruktury, istniejącą sieć szkolną czy transportową, etc. Poza tym, zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią, powstanie specjalna pula, dedykowana na remonty dróg powiatowych - deklaruje Wójt Gminy Bełchatów.
W sumie, jak ocenia Konrad Koc, na pomoc sąsiednim samorządom i na fundusz drogowy, zostanie przekazanych kilkanaście milionów złotych. - Na pewno będzie to wyższa kwota, niż ta, którą obecnie Gmina Kleszczów przeznacza na tzw. fundusz solidarnościowy, dystrybuowany między 14 gmin - zaznacza.
Całą konferencję prasową w sprawie zmiany granic, można obejrzeć na https://youtu.be/0aCjUVXq4xM
Spotkanie informacyjne w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze”
- 24-03-2022
Zapraszamy na spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Bełchatów w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze”, które odbędzie się dnia 29 marca 2022 r. w godz. 14:00 – 15.30 w siedzibie Urzędu Gminy Bełchatów, ul. Kościuszki 13, 97-400 Bełchatów (I piętro, pok. 36).
W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z założeniami programu, rodzajami przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobu składania wniosków o dofinansowanie oraz zasad realizacji i rozliczania przedsięwzięć.
W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z założeniami programu, rodzajami przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobu składania wniosków o dofinansowanie oraz zasad realizacji i rozliczania przedsięwzięć.
„Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.
W programie można ubiegać się o dofinansowanie do przedsięwzięć realizowanych w domach jednorodzinnych wolnostojących, budynkach znajdujących się w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej, tj. m.in. wymiana pieca na zgodny z obecnymi normami energetycznymi, termomodernizacja zewnętrzna i wewnętrzna, wymiana stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, instalacja centralnego ogrzewania, czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Podczas spotkania zostanie omówiony zakres programu i możliwości, jakie się z nim wiążą, a także jak poprawnie wypełnić wnioski o dofinansowanie i wnioski o płatność, jaką wysokość dofinansowania można uzyskać, jakie warunki powinien spełniać budynek oraz kto może aplikować w ramach programu. Ponadto przewidziano również czas na pytania od mieszkańców i osób zainteresowanych.
Kwalifikacja wojskowa
- 23-03-2022
Zbliża się termin rozpoczęcia tegorocznej kwalifikacji wojskowej mężczyzn urodzonych w roku 2003. Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej w Bełchatowie będzie budynek Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, ul. Pabianicka 34.
Kwalifikacja dla mieszkańców Gminy Bełchatów odbędzie się w dniach 4,5 i 6 kwietnia 2022 roku, panie przed komisją lekarską stawią się 5 maja.
Mężczyźni podlegający stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej otrzymają imienne wezwania do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską z określonym terminem stawiennictwa. Wezwanie zawiera wykaz niezbędnej dokumentacji, jaką winna posiadać osoba podlegająca stawiennictwu.
Ważne!
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą wezwanie oraz:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- posiadaną dokumentację medyczną,
- aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie Wójta Gminy Bełchatów najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie.
Wójt określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Wszelkie sprawy związane z tegoroczną kwalifikacją wojskową można uzgadniać z pracownikiem Urzędu Gminy Bełchatów, p. Wiolettą Paradecką tel. 44 632-66-39 wew. 43 lub 500-241-717.