
Narzędzia i usługi
- Konsultacje z mieszkańcami
- › Aktualności
- › Podatki
- › Gospodarka komunalna
- › Ochrona środowiska
- › Oświata
- DOTACJA Z BUDŻETU GMINY
- › GOSPODARKA PRZESTRZENNA
- GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
- Raport o stanie gminy bełchatów
- Inwestycje gminne
- Zamówienia publiczne
- Organizacje pozarządowe i wolontariat
- Zarządzanie kryzysowe
- UNIA EUROPEJSKA
- › GKRPA
- Unia Europejska Fundusz Spójności
- Galeria zdjęć
- WFOŚiGW w Łodzi
- Ankiety i formularze
- Czyste powietrze
- Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- Patronat honorowy
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Narodowy Spis Powszechny
- Deklaracja dostępności
- Cyberbezpieczeństwo - Baza wiedzy
WFOŚiGW w Łodzi
REWALORYZACJA ZABYTKOWEGO PARKU W WIELOPOLU:
- 26-10-2018
Rewaloryzacja zabytkowego parku w Wielopolu
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi poinformował Gminę Bełchatów, iż po rozpatrzeniu wniosku Gminy złożonego w ramach drugiego konkursu III edycji Programu Priorytetowego "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków" podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w formie pożyczki i dotacji na realizację zadania „Rewaloryzacja zabytkowego parku w Wielopolu” do łącznej wysokości 618.049,00zł, w tym pożyczki do kwoty 154.512,00zł oraz dotacji do kwoty 463.537,00zł.
Opis projektu:
Park w Wielopolu, to park dworski założony w końcu XVIII w., zachowany w dawnych granicach z licznymi okazami starodrzewia, posiada duże walory zabytkowe i krajobrazowe, wpisany do rejestru zabytków decyzją Łódzkiego Konserwatora zabytków (nr rejestru 341/1984) jako dobro kultury – park dworski. Jest to park wiejski o charakterze wypoczynkowym.
Celem zadania jest ochrona istniejących walorów historycznych i przyrodniczych parku oraz doprowadzenie do takich jego przekształceń, aby obiekt mógł służyć mieszkańcom gminy i innym osobom odwiedzającym naszą gminę. Projekt przewiduje utrzymanie i odtworzenie dawnych form kompozycji parku podworskiego.
- W ramach prac związanych z rewaloryzacją parku przewidziano gospodarkę drzewostanem w celu zabezpieczenia istniejącej szaty roślinnej przed dalszą degradacją.
- W zakresie urządzania zieleni planowane jest posadzenie nowej zieleni, renowacja runa parkowego, a w miejscach całkowitego zniszczenia urządzenie trawnika i łąki kwietnej Dodatkowo dla wydzielenia wnętrza ogrodowego w tkance wiejskiej, dla podkreślenia granic parku i podkreślenia jego rangi, park zostanie otoczony nasadzeniem żywopłotowym, jakie go oddzieli od drogi asfaltowej, z którą graniczy od północy i zachodu. W celu wzbogacenia zieleni przewiduje się posadzenie drzew liściastych oraz krzewów liściastych, a także założenie rabat bylinowych.
- Projekt rewaloryzacji parku przewiduje zachowanie przebiegu układu komunikacyjnego w historycznej alei grabowej i jego przebudowę poprzez utwardzenie nawierzchni (nawierzchnia przepuszczalna ulepszona) oraz budowę takiej samej nawierzchni w projektowanych miejscach, pod placem z altaną przewidziano nawierzchnię z kostki granitowej. Na terenie parku w ciągach spacerowych planuje się ulepszoną nawierzchnię przepuszczalną wg. rysunków konstrukcyjnych w obrzeżu elastycznym kotwionym w gruncie.
- Przewiduje się wyposażenie parku w nowe elementy małej architektury tj.: altanę, miejsce na organizację spotkań przy grillu, plac zabaw, siłownia, ławki, kosze na śmieci, stojak na rowery, tablice informacyjne i edukacyjne oraz domki dla ptaków i owadów. Ze względu na charakter lokalizacji obiektu istnieje potrzeba budowy małego placu zabaw dla dzieci. Projekt przewiduje wykonanie placu w południowej części parku. Na bezpiecznej nawierzchni (elastycznej w obrzeżu z elastycznej palisady), zostaną zamontowane urządzenia zabawowe dla dzieci dwóch grup wiekowych, a w ich sąsiedztwie zostaną urządzone miejsca dla opiekunów dzieci, gdzie zaaranżowane będą przestrzenie do rekreacji. Plac zabaw „zagroda dla zwierząt” i „zagroda młynarska” będzie nawiązywał do charakteru miejsca, a jego radosna i żartobliwa forma ma przyciągnąć mieszkańców i turystów odwiedzających gminę. Plac zabaw dopełni pole piaskowe stanowiące rezerwę dla ustawienia w przyszłości dodatkowych urządzeń oraz dla dorosłych użytkowników parku – siłownia. Główną atrakcją założenia będzie urządzony w pobliżu lokalizacji dawnego dworu plac z altaną, której forma i wystrój inspirowany jest lokalnym detalem architektonicznym. Altana usytuowana na placu z kostki granitowej będzie dopełniona o kompozycję roślinną. Planuje się tu wykorzystanie polskich wiejskich kwiatów i ziół, jako nawiązanie do tradycji dworskiej. W zakresie wyposażenia w nową infrastrukturę techniczną planuje się także doprowadzić zasilanie elektryczne do altany w celu możliwości organizacji imprez kulturalno-rozrywkowych (min. nagłośnienie).
- Dla odpowiedniego przygotowania terenu do pełnienia swoich funkcji także w czasie zimowym i wieczorami zaprojektowano układ latarni parkowych, rozmieszczonych na terenie całego parku. Lokalizacja latarni ma na celu podkreślenie kompozycji parku i doświetlenie jego przestrzeni, w celu poprawy bezpieczeństwa na jego terenie.
Okres realizacji: luty-listopad 2019r.